Az álmatlanság hormonális okai között az embereknek a leggyakrabban cukorbetegség, inzulinrezisztencia és pajzsmirigy betegség ugrik be először.
A mellékvesében termelődő kortizol azonban jelentős álmatlanságot okozó hormonális gond.
Ha kevés van belőle, akkor fáradtak vagyunk. Ha túl sok akkor pedig nehezen tudunk aludni tőle. Csökkenteni relaxáció gyakorlatokkal és sporttal tudjuk.
A túltermelődött kortizol esetén Cushing-szindrómáról beszélhetünk. Sok esetben ezt a betegséget daganat okozza, így nem kell egyből erre a betegségre gondolni.
Az alvászavar hormonális oka még a melatonin nem megfelelő termelése. Egy váltott műszakban dolgozó embernél jelentősen fel tud borulni ez a hormon. Alapvetően este termelődik a szervezetben, vagyis sötétben. Ezért, ha össze vissza alszunk, akkor a melatonin is megzavarodik, így nem fogja tudni, hogy mikor kell termelnie a szervezetnek.
A melatonin felelős azért, hogy éjszaka álmosak legyünk és tudjunk aludni.
Álmatlanság hormonális okai között szerepel az is, amikor magas az ösztrogén a progeszteronhoz képest. Ennek a két hormonnak a megfelelő jelenléte szükséges babatervezéskor. Azonban, ha nem megfelelően vannak jelene, akkor menstruációs gondok formájában lehet észrevenni, hogy van valami baj.
Menopauza gyakori alvászavart okozó hormonális ok nőknél.
Hormonális okok között szerepel az is, ha az étvágyunk hirtelen megnövekszik, mivel a leptin szintünk nincs megfelelő arányban. Ha nem aludjuk ki rendesen magunkat el is tudunk hízni.
Hormonális betegségre adhat okot, ha folyamatosan szomjasak vagyunk, de nem cukorbetegség áll a háttérben.
Ezért ha álmatlanságról van szó, akkor láthatod rengeteg hormonális ok vezethet hozzá.
Álmatlanság hormonális okai: A jeleK
Az álmatlanság tünetei általában egyértelműek szoktak lenni. Éjszaka nem tud aludni az egyén, nap közben pedig fáradt. Ezek a legjellemzőbb tüneteket, de sokféle formában jelenik meg.
Álmatlansás hormonális okai
Leggyakoribb kóros álmatlanság okai mögött a stressz áll. Különféle relaxációs technikákkal megszüntethető a teljes álmatlanság.
A különféle egészségügy problémák is lehetnek az álmatlanság okai, a fájdalmak jelentősen észrevehető problémák az éjszakai álmatlanság mögött.
A hormonális betegségek is képesek inszomniát okozni.