Bármennyire is furcsa, sok diák használ orvosi felügyelet nélkül nyugtatót, mert így próbálja a vizsgadrukkot leküzdeni. Valójában a nyugtatók befolyásolják a memóriát, így nehezebb a tananyagot megtanulni.
Azonban mi a helyzet azokkal a diákokkal, akik pánikrohamot is kaphatnak vizsga közben? Nem lesz senki függő egyetlen szem gyógyszer bevételétől, de ha már az elején nagy előnyét érzi a diák, csak egy szem bevétele után, gyakran hivatkozhat arra, hogy “csak ma egy szem”. Észre sem veszi, de már napok, hetek, hónapok teltek el, és végig szedte a gyógyszert a diák.
Először előnyösnek gondolja a diák a nyugtatót
Hónapok is eltelhetnek, amíg csak az előnyét látja a diák a nyugtató gyógyszereknek. Legyen szó Frontinról, Rivotrilról vagy Xanaxról, mindegyik erős függőséget okozó gyógyszer. Gyakran annyira függő lehet válni ezektől a gyógyszerektől, hogy naponta magasabb dózist szed be belőle.
A függőséggel az a legnagyobb probléma, amikor már nem váltja ki a kellő hatást a gyógyszer, hanem a nyugtató mellett is stresszes a tanuló. Akkor nem tudja abbahagyni a gyógyszert, mert sokkal rosszabb állapotba kerül, mint a gyógyszer előtt volt.
A nyugtató csak elfedi a problémát
A függőség a legnagyobb gond nyugtató esetén, mert amint el szeretné hagyni a diák a gyógyszert, erős elvonási tüneteket tapasztal. Emellett még kiemelendő, hogy az iskolás nem tanulja meg a stresszes helyzeteket kezelni. Amíg szedi a nyugtatót, segít is neki, nem kell szembenéznie a problémáival vagy a múltbeli traumáival.
Amikor meg már nem hat a gyógyszer, elkezdi emelni az adagot. Végül már nem lesz olyan mennyiség, ami segítene rajta.
Hosszú távon nem megoldás nyugtatót szedni. Hosszabb távon a nyugtató problémát okoz a tanulással kapcsolatban, mert befolyásolja a memóriát.
Ha a nyugtató nem megoldás, akkor mégis mi segíthet a vizsgadrukkon?
Közhelyesen hangozhat, de valójában, ha kitart a diák, akkor rendszeres meditáció esetén segíthet a diák szorongás csökkentésében. Kezdőként mindenképp érdemes vezetett meditációval kezdeni. A vezetett meditációk esetén mindenképp úgy kell nekiindulni, hogy az az idő hasznosan telik el, mert segít a stressz kezelésében.
Ha már közvetlenül a vizsga előtt állsz, akkor légzőgyakorlatokat érdemes végezni. Nekem a legegyszerűbb és bevált légzőgyakorlat a 4-4-4 légzés volt. 4-ig számolok amíg levegőt veszek, 4-ig számolok amíg bent tartom és végül 4-ig számolok, amíg kifújom a levegőt.
Ha már pánikrohamot kaptál, akkor a gyors levegővétellel ellentétben tartsd vissza a levegőt. Nekem ez vált be.
Összességében a véleményem
Egyszer előbb-utóbb úgyis szembe kell nézned a problémákkal. Még ha 1-2 évig használ is a nyugtató. Lehet könnyebb megoldásnak tűnik a nyugtatót bevenni. A hosszútávú segítség az lesz, ha szembenézel a problémákkal, akár naplóírással, hálaadással vagy pszichológus támogatásával.