A szorongás kezelése többféle megközelítést és technikát magába foglaló terület. A gyógyszeres terápia, az életmódbeli változtatásokra irányuló tanácsadás, a pszichoterápia vagy a kognitív viselkedésterápia mind eszközök, amiknek az elsődleges célja a páciens életminőségének jelentős javulása, a tünetek részleges vagy teljes megszűnése. Nézzük meg a lehetőségeket kicsit közelebbről!
1. Gyógyszeres megközelítés
Ez a klasszikus, tradicionális irány, ami jó darabig meghatározta a szorongás kezelésének protokollját. Napjainkban a jelentősége egyre inkább csökken. Ez a módszer nem egyszer a anxiolitikumok, azaz szorongáscsökkentők, mint például a benzodiazepinek, valamint az antidepresszánsok, különösen a szelektív szerotonin-visszavétel gátlók (SSRI) alkalmazását jelenti. Ezek a medicinák ugyan hozzájárulhatnak a tünetek intenzitásának mérséklődéséhez, de hosszú távon mellékhatások, sőt addikció is jelentkezhet.
2. Életmódot érintő tanácsadás
A rendszeres testmozgás, mely olyan tevékenységet jelent, amit az illető tényleg élvez, tehát nemcsak egy önmagára erőltetett kényszer, a kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő minőségű és mennyiségű pihenés, valamint az eltérő stresszkezelési metódusok, mint például légzésgyakorlatok, jóga, meditáció egytől egyig hozzájárulhatnak a szorongás egyrészt enyhítéséhez, másrészt javíthatják a páciens általános közérzetét, ami már önmagában szorongást oldó tényező.
3. Pszichoterápiás irány és szorongás
A pszichoterápiás módszerek, különös tekintettel a beszélgetésen alapuló terápiákra legnagyobb előnye, hogy a beteg aktív résztvevőjévé válhat a megértési folyamatnak. Először is ugyanis fontos, hogy az érintett fél ne csak elszenvedője legyen a szorongásának, hanem mintegy megértője, azaz értelmezője is. A tudatos megértés segíthet az elfogadás kialakulásában, ami a habitus megváltozásához is vezethet. A pszichológus bizalmas és biztonságos környezetet garantál a beteg számára, ahol a páciens megnyílhat, ezáltal a gondolatok, valamint felmerülő érzelmek közös feldolgozása kezdődhet el.
4. Kognitív viselkedésterápia (KVT) és szorongás
Az egyik leghatékonyabb pszichoterápiás jellegű terápia, ami nagyban támogathatja a betegek szemléletformálását, megértését, megengedését, végül pedig állapotváltozását.
A szorongás tulajdonképpen félelem a félelemtől, mert a legtöbbször abszolút irracionális gondolati minták állnak a háttérben, amik bár köszönő viszonyban sincsenek a valósággal, ettől még a betegekből elképesztő mértékű rettegést, lappangó félelmet válthat ki.
Ezek a negatív gondolatmenetek folyamatosan táplálják a szorongást, ami így újra és újra erőre kap. A KVT során a páciensek előbb felismerik ezeket a mintáikat. A megismerés elengedhetetlen a sikerhez, lévén csak ezek után következhetnek a gyakorlati lépések.
A kognitív viselkedésterápia gyakorlatias, problémaorientált, de megoldásközpontú megközelítést kínál. A terápia folyamán az érintettek elsajátítják annak a képességét, hogy miként ismerhetik fel a szorongást generáló szituációkat, valamint hogyan kérdőjelezhetik meg a szorongást kiváltó gondolataikat. Így alakítható ki lépésről lépésre egy egészséges viselkedési válasz.
A KVT többnyire rövid távú kezelésnek számít, ami egy adott célra összpontosít. A terápia mindennek tetejében bizonyítottan hatékony segítőtárs a szorongás kezelésében, s nem pusztán annyi időre, míg maguk az ülések tartanak, hanem mindaddig, míg a betegek alkalmazzák a terápia során elsajátított gyakorlati eszközöket.
A szorongásba sem beletörni, sem beletörődni nem kell?
Nem! Sokan szégyellik bevallani, hogy állandó bennük a nyomasztó érzés, sokan tagadják, sokan pedig belefásulnak mindebbe, de egyik sem jó megküzdési stratégia. Ahogy azt fentebb megmutattuk, megoldás létezik, viszont ehhez nélkülözhetetlen megtenni az első, bizonytalan lépést a segítő kezek felé.