A pánikroham egy súlyos szorongásos állapot, amikor az egyén azt hiheti, hogy mindjárt megfullad.
Szapora szívverés és haláltól való félelem kíséri leggyakrabban a pánikrohamot.
A nőknél gyakrabban előfordul ez a betegség.
Sokszor összetévesztik a betegek a pánikrohamot a szívinfarktussal, és ezért mentőt hívnak. Mivel a tünetek hasonlóak, ezért a beteg nem követ el butaságot, ha hívja a mentőket.
Egy gyakorlott mentős meg tudja különböztetni a szívinfarktust a pánikrohamtól, ezért a beteget hamar meg tudja nyugtatni.
Pánikroham és szorongás összefüggése
A pánikroham megjelenésének kezdeti tünetei is vannak. Ekkor még a szorongás enyhébb formáját tapasztaljuk magunkon.
Normális, ha szorongást élünk meg randevú, interjú vagy vizsga előtt.
Azonban nem normális, ha akkor is szorongunk, amikor mások előtt kell ennünk. Ilyenkor beszélhetünk szociális szorongásról.
Szociális szorongás esetén eltérően mutatkozhatnak meg az emberekben a tünetek. Vannak, akik csak a buszon félnek az emberektől, így kialakul egy fóbia a buszon való utazástól.
Pánikroham és depresszió összefüggése
A mindennapi megélhetés vagy iskolába járás miatt, azonban nélkülözhetetlen a tömegközlekedés néhány ember számára.
Már a buszon való utazás gondolatától is pánikrohamot lehet kapni, így lehetetlen küldetés eljutni a munkahelyre vagy az iskolába.
Ennek következtében alakulhatnak ki önértékelési gondok, mert az iskolát nem tudta például befejezni vagy nem tud pénzt keresni az ember. Ezek olyan élethelyzetek, hogy depresszióba esnek a pánikbeteg emberek.
Öngyógyítása és kezelése a pánikrohamnak
A pánikrohamot gyakran próbálják a betegek saját maguk kezelni. Ekkor alkoholhoz vagy drogokhoz, leggyakrabban kannabiszhoz nyúlnak.
A hozzászokás után alkoholizmus és drogfüggőség alakul ki, amely kellemetlen tüneteket produkál és a boldogságuk útjába áll.
Érdekes tény, hogy a pánikbetegség hosszabb drog vagy nyugtató használat hirtelen abbahagyása esetén is kialakulhat.
Gyakran kezelik a pánikrohamot nyugtatókkal vagy antidepresszánsokkal.
Ezek szintén függőséget okoznak, a nyugtatók esetén súlyosabb függőségről beszélhetünk, és nem is oldják meg a probléma okát, csak tüneteket lehet velük kezelni.
A tartós gyógyulás érdekében szükség van pszichológusra is a traumák feldolgozásához, és emellett légzéstechnikákat tudunk tőlük tanulni.