Az alvási paralízisnek is lelki okai vannak. Az alvási paralízis során megébred az egyén és szemein kívül semmijét se tudja mozdítani, olyan mintha le lenne bénulva. Ez ijesztő lehet lehet lelkileg is, mert van, aki hallucinál is és olyan érzései vannak, amik nem valósak.
Az alvási paralízis lelki okai közé tartozik a stressz.
A stressz szorongás formájában is megjelenhet.
Az alvási paralízis gyakori az olyan szorongó betegeknél, akik poszttraumás stresszben szenvednek. A súlyos traumát elszenvedő betegeknél gyakran megjelenik az alvási paralízis.
Az alvási paralízis lelki okai között szerepel a depresszió is. A depresszió gyakran együtt jár a szorongással.
Általánosságban egy depressziós, szorongó ember kevés önbizalommal rendelkezik. Szükséges ezért az önfejlesztés.
A szorongás lelki okai mögött gyakran a gyerekkori traumák állnak. Felnőttként nem lehetetlen utána járni, hogy mi volt a gyerekkori traumák és megfelelően tudjuk őket kezelni.
Előfordul, hogy az alvási paralízis, alvási apnoéval jár együtt.
Az alvási apnoe lelki okai ugyanazok lehetnek, mint az alvási paralízisnek.
Az alvási paralízis lelki okai könnyen orvosolhatóak egy jó pszichológusokkal, de poszttraumás stressz esetén nyilván évekbe fog telni a kezelés, de soha ne adjuk fel.
Gyakori alvásparalízis esetén érdemes szomnológust felkeresni. Ne azonnal nyúljunk gyógyszerhez.
Szerencsére az alvásparalízis nem halálos, bármennyire is tűnik veszélyesnek.
Alvásparalízis veszélyei közé tartozik, hogy ha hallucinál is az egyén, akkor nagyon nagy félelmet és szorongást érezhet. Pánikrohamot is kaphat attól, hogy nem tud mozogni, ez még inkább nehézzé teszi a további alvásidőt
Bár ijesztő az alvási paralízis, de nem tart sokáig.
Ne gondoljunk azt egyből, hogy pszichés problémáink vannak, hiszen bárkivel előfordulhat, akár egy egészséges emberrel is.
Ha el akarjuk kerülni az alvási paralízist
Vannak módszerek, amelyekkel elkerülhető ez az állapot. A meditáció egy olyan eszköz erre, amellyel megnyugszik a testünk és így, ha nem közben nem vagyunk stresszesek, akkor az éjszaka folyamán, se kell felébredünk.
Kerüljük az alkoholt és a dohányzást, mert ezek serkentő szerek, így könnyebben fel kelünk miattuk az éjszaka. A koffein kerülése is ide tartozik.
A rendszeres mozgás is segít, hogy éjszaka ellazuljanak az izmok.